Akçiğerleri temizleyen besinler

Akciğer sağlığını korumak ve akciğerleri temizlemek için bu altı adet besin, işe yarayacaktır.

10 Eylül 2014 Çarşamba, 17:26

Akciğerler, organlar içerisinde en hassas olanlarıyla birlikte aynı zamanda en çok zarar görenleridir. Büyük şehirlerin egzoz dumanlarına, fabrika atıklarına karışmış pis havası olduğu gibi ciğerlere dolarak, bütün kötü hava ciğerlerde birikmektedir. Ayrıca sırf egzoz dumanı olsa yine iyi, sigara dumanı da akciğerlere karışarak, zarar veren en büyük etkenlerdendir. Üstelik bu zararı çekmek için illa sigara içmek gerekmez. Dışarıda yürürken, bir kafede, bir bankta otururken her an her yerde sigara içen biriyle karşılaşıp sigara dumanını içe çekmek ve akciğerlerimize bu zararı yaşatmak maalesef ki mümkündür. Bu etkenlerden de anlaşılacağı gibi akciğerler, en sık zarar görüp vücudu birçok hastalıklarla baş başa bırakan organlardandır.

 

Onlara zarar verecek bu denli durum varken; onları korumaksa büyük zorluk gerektirecektir. Fakat ne mutlu ki, her durumun odluğu gibi, bu durumun sırrı da doğaya bir yere saklanmıştır. Gün boyunca yediğimiz bütün gıdaların atıklarını üzerinde taşıyan akciğerleri temizlemek 6 adet besinin içerisine saklanmıştır. Akciğer sağlığını korumak ve akciğerleri temizlemek için bu altı adet besin, işe yarayacaktır.

 

Bu besinlerden ilki zencefildir. Zencefil, içerisinde taşıdığı antioksidanlarla akciğer temizliğini sağlar. Zencefilden yararlanmak için, zencefil çayı içmek yahut da zencefilin kendisini direkt olarak kullanmak akıllıca olabilir. Altı besinin ikincisi, birçok derde deva olan sarımsaktır. Sarımsak da içerisinde barındırdıklarıyla akciğeri temizler, kollar. Üçüncü besin, okaliptüstür. Okaliptüs, doğal bir antibiyotik olarak bilinir ve akciğerdeki enfeksiyonların büyük bir düşmanıdır. Okaliptüs çayı içmek, akciğer sağlığına iyi gelecektir. Dördüncü besin, ekinezyadır. Ekinezya da akciğer sağlığı için vazgeçilmez bir bitkidir, çayı tercih edilebilir. Keçiboynuzu kaynatarak içmek, akciğer temizlemeye birebir yarayacakken; akciğerleri temizleyen 6 besinin sonuncusu olan ebegümeci de kaynatılarak içilebilir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir