Cep telefonu Bebeklerin dostu değildir

Doç. Dr. Murat Dinçer, teknolojinin gelişmesiyle beraber kanser olay sayısının arttığını ifade etti.

04 Eylül 2014 Perşembe, 07:30

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Murat Dinçer, teknolojinin gelişmesiyle beraber kanser olay sayısının arttığını ifade etti.

 

Teknoloji arttı kanser yaygınlaştı

 

Kanserin teknolojinin insanlara sunduğu “nimetin” yakınında “külfet” meydana geldiğini ifade eden Dinçer, “Teknolojiyle kanser görülme sıklığının pek görülmesinin sebepleri aralarında kanserin tanınırlığının çoğalması, kişilerin hayat tarzlarının değişmesi, rafine şeker, tuz ve gıda katkı maddelerinin hayatımıza girmesi enbaşta gelmektedir. Teknolojiyle ele geçirilen çok ürün doğal meydana gelmediği için bize obezite, fazla pankreas yüklenmesi ve insülin salgının çoğalması olarak geri geldi ve kanser sıklığını tetikledi. Bir Sonraki 20 sene içinde hem bir dünya da hem bir de ülkemizde birinci olarak kanser ölümleri öngörülüyor” diye sohbet etti.

 

Teknolojinin hayatımıza yalnızca kimyevilerle girmediğini, elektronik gelişme ve bilişimdeki devrimlerle de hayatın her anında karşımıza çıktığını belirten Dinçer, bilhassa ülkemizde nihai yıllarda cep telefonu kullanım oranlarında mühim bir yükseliş meydana geldiğini ifade etti.

 

” Cep telefonlarını çalar saat olarak kullanmayın”

 

” Yapılmış Olan araştırmalara göre 150 milyon kayıtlı cep telefonu kullanıcısı yer alıyor. Birey başına düşen cep telefonu sayısı da tahmini 3 olarak açıklanıyor” diyen Dinçer, şu şekilde konuştu:

“Bir çoğumuz çalar saat kullanmıyoruz, cep telefonu başucumuzda yatıyor, onla beraber uyanıyoruz. Toplumsal basına ondan giriyoruz. Kısacası PC benzeri görüp, hiç elimizden düşürmüyoruz. Fakat cep telefonu her çaldığında, her konuşmaya başlandığında fazla yüksek oranda elektromanyetik bir alan yaratıyor ve bir elektromanyetik radyasyona maruz bırakıyor. Bu bilinen bir hakikat. Buna Bağlı Olarak cep telefonlarıyla en azından uzunca süreli konuşmamak, çalar saat olarak kullanmamak, uyuduğumuz yerden uzak tutmak gerekmektedir .”

 

Kesin zararlıdır diyen de var az zarar veren diyen de

 

Yapılan klinik araştırmalarda cep telefonunun zararları istikametinde kesin belirtiler olmadığını fakat çocuklara yönelik kanser yapıcı özelliklerine yönelik araştırmaların bulunduğuna dikkati çeken Dinçer, “Kesin zararlıdır’ diyemiyoruz şayet ‘zararlıdır’ diyen de var, ‘değildir’ diyende var şayet ortada bir şüpheli vaziyet var. Buna Bağlı Olarak bu gibi bir kuşku olduğu için en azından gelişme dönemindeki çocukları cep telefonundan uzak tutmak, sınırlamak, yanlarında bulundurmalarına mani olmak gerekmektedir. Fakat cep telefonu kullanım yaşının düştüğünü görüyoruz. Ergenlik zamanındaki üstelik 2-3 yaşlarındaki çocuklar, anne babasının cep telefonlarından oyunlar oynuyor. Fakat cep telefonu oyuncak değildir. Çocuklarınızı oynatmak için illa elektronik bir ürün verecekseniz cep telefonunuzu değil, tablet ya da oyun konsolu verilmesi sağlık için daha uygundur” diye sohbet etti.

 

“Tabletleri sim kartsız kullanın”

 

Ailelere bu konuyla alakalı ikazda yer alan Dinçer, şu şekilde devam etti:

 

” Cep telefonunuzu çocuğunuza vermeyin. Bu bir oyuncak değil, kontakt aracıdır. Gerekmedikçe kullanmayın. ‘Bedava kontör var’ diye gereksiz konuşmayın. Az bir zamanda emele yönelik kullanıp bırakın. Bilhassa çocuklarınızın eline verecekseniz, beyin ve fiziksel gelişmesini bitirmiş olması gerekli. Çünkü ‘kullanan çocuklarda beyin tümörü yapıyor’ diye bir takım çalışmalar var şayet kesin değil. Kesin teşhis için fazladan erken.10-15 sene sonra şunlar da netlik kazanacağız. Bununla Beraber içine SİM kart konulan tabletlerde benzer zarara yol açıyor . SİM kart takılmazsa elektromanyetik radyasyonu daha düşük oluyor. Bu nedenle tabletlerin SİM kartsız kullanılması çocuklar için daha sağlıklı olacaktır.”

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir