Çocuklara Televizyon İzletirken Nelere Dikkat Edilmeli?

04 Şubat 2014 Salı, 10:01

Televizyon ve internet gibi araçlar doğru kullanıldığında ve süresi iyi ayarlandığında çocuklar üzerindeki zararlı etkileri azaltılabilen kaynaklardır. Çocukların özellikle ilk 3 yıl televizyon izlememesi ya da izlediği sürenin günde 1 saati geçmemesi gerekiyor.

Peki, çocuğuna televizyon seyrettiren anne ve babalar nelere dikkat etmeli?

Yaşı kaç olursa olsun çocuğun televizyon seyretmesi yetişkin kontrolünde ve gözetiminde olmalıdır.
Ne olursa olsun televizyonla çocuk baş başa bırakılmamalıdır. Seyretmekte olduğu masum bir çizgi filmde yer alan bir görüntü, anlamlandıramadığı bir olay onu etkileyebilir. Bu esnalarda yanında bir yetişkinin olması, çocuğun etkilenip etkilenmediğini fark edebilmesi ve açıklama yapabilmesi açısından önemlidir.
Çocuk televizyon ile baş başa kalacaksa izleyeceği programı, ebeveyni ya da bakım veren kişi önceden izleyebilir ya da göz atabilir. Böylece programda verilen mesajların kendi verdiği mesajlarla çelişmediğinden emin olabilir.
Çocuğun tüketim alışkanlıklarını belirleyen, yeme içme alışkanlıklarını etkileyen, kendilerini ve sosyal çevrelerini algılayışlarını değiştiren bir faktör olan reklamlardan çocukların uzak durması sağlanmalıdır.
Çocuklar; kaza, sel, deprem, savaş, darp, ölüm gibi felaketlerin ekrana geldiği haber programlarına maruz kalmamalıdırlar.
Televizyon seyreden çocuğun trans durumuna geçmesine engel olmak için beraberce ve sohbet ederek izlenebilir. “Şu köpek ne güzel değil mi?” gibi sorular sorarak çevresiyle bağını tamamen kopmasına engel olmuş olunur.
Kısacası, yetişkin bir birey olup kendisi için doğru seçimleri yapabilecek yaşa gelene kadar çocuğun televizyonun zararlı yanlarına maruz kalmasına engel olma sorumluluğu aileye aittir.

Yorum

  1. Özgü Özbek

    22 Ağustos 2014 at 08:49

    Ben 3yaşından itibaren mahallede dolaşır akşam ezanı okunana kadar bütün çocuklar oynardık şimdidiki çocuklar tv televizyon bu nedir ya

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir