Çocuklarda Depresyon Belirtileri

Yetişkin insanların depresyona girmesi bilinen bir durum olsa da; çocuklarda depresyon daha az bilinen bir durumdur.

07 Eylül 2014 Pazar, 11:17

Yetişkin insanların depresyona girmesi bilinen bir durum olsa da; çocuklarda depresyon daha az bilinen bir durumdur. Özellikle geçiş döneminde ve ergenlik döneminde karşımıza çıkan çocuklarda depresyon, fark edilmediği ya da önemsenmediğinde çocuklarda iz bırakabilir. Belirtileri yetişkin depresyonununkiyle hemen hemen aynıdır; bunlar üzüntü, sıkılma, ağlama, kilo alma ya da almama, eğlenceli aktivitelerden zevk almama ve onlara katılmama, daha yavaş hareket etme, sinirli ve saldırgan davranışlarda bulunma, oyuncaklarla ilgilenmeme, sorun çıkarma gibi belirtilerdir. Okul çağında olan çocuklarda; bunlarla birlikte odaklanmada sıkıntı, arkadaş edinme güçlüğü, okulda yasak olan tavırlar sergileme, kendini değersiz görme ve bedende ağrılar görülebilir. Ergenlik dönemindeki çocuklarda ise; içe kapanıklık, arkadaşlarından ve gittiği ortamlardan uzaklaşma, intihar düşüncesi, uykusuzluk ve yemek yememek, kavga etmek, kendini değersiz görmek ve boşvermişlik gibi belirtiler görülebilir.

Depresyonda var olan genel umutsuzluk hissine karşın, çocuklar bu hislerle baş etmeyi beceremediklerinden daha çok hasar görebilirler. Özellikle sorunlu ve huzursuz ailelerde, boşanmış ebeveynlerin çocuklarında, başarısız olan ve sürekli ondan daha fazlası beklenen çocuklarda sık sık karşımıza çıkan depresyon, çocuğun ruhsal gelişimini olumsuz yönde etkiler.

Ebeveynler, ne kadar uyumlu, modern ya da çocuklarıyla iletişim halinde olan bireyler olsalar da; her zaman çocuklarla sağlıklı bir iletişim kurmaları beklenemez. Aile bireyleri arasında uyumsuzluk, anlaşamama, iletişim sorunu gibi problemler zaman zaman çıkabilir ve bu durum bütün aileyi etkiler. Çocukların beklentileri küçümsenir; oyuncaklar, oyunlar, gezmek, eğlenmek… Bazen ebeveynler çocukların bir sorunu olabileceğine ihtimal vermezler fakat bir çocuk için hayat, oyuncaklardan ibaret değildir.

Bu tarz bir durumla karşı karşıya kalındığında; çocuğunuzun bu durumun farkına varmasını sağlamanız, sorundan kurtulmanız açısından daha iyi olacaktır. Çocuğunuzun ruh halini ve hareketlerini tanıyarak onun bir sorunu olduğunu fark ederseniz; geç olmadan depresyon tedavisine başvurmanız gerekir. Fark edilmeyen ve dolayısıyla tedavi edilmeyen çocuk depresyonu, okulda başarı oranının düşmesi ve sosyal ilişkilerin zayıflaması gibi birçok sorunu da beraberinde getirecektir. Çocuklar ve gençler, hayata karşı yetişkinlerden daha güçsüz ve tecrübesiz olduğundan hasar görmeleri daha olasıdır. Bu nedenle çocuklarınızın düşüncelerine ve isteklerine daha çok önem vermeniz ve onları tanıyarak sorunlarını çözmede yardımcı olmanız daha doğru olacaktır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir