Çocuklarda Okuma Alışkanlığı

Geceleri uyumadan önce çocuklara masal okumak onların uykuya dalmasını kolaylaştırır.

10 Eylül 2014 Çarşamba, 08:15

Geceleri uyumadan önce çocuklara masal okumak onların uykuya dalmasını kolaylaştırır. Çocuklar, masallar sayesinde güzel zaman geçirir ama aslında masallar, çocukların gelişimi üzerinde büyük etkiye sahiptir. Çocukların hayal gücünü geliştiren masallar, aynı zamanda hayatı kendilerine göre öğrenmelerini de sağlar. Çocuklara okumak, onların kelime haznelerini ve hayata karşı bakışlarını geliştirir, yaratıcılıklarını arttırır ve neden- sonuç ilişkisini öğrenerek daha farkında olmalarına yol açar. Çocukların korkularını yenmesinde, ders almasına ve karşılarına çıkan zorlukları yenmesinde etkili olan masallar, onların kişiliklerini geliştirir.

Çocuklara düzenli olarak masal okumak, onların gelişimini olumlu yönde etkiler fakat bu masalların iyi seçilmesi gerekir. Günümüzde çocuk masalı olarak bildiğimiz birçok öykü, aslında çocuklar için yazılmamıştır ve içinde birçok olumsuzluk barındırabilir. Örneğin; çok bilinen Kırmızı Başlıklı Kız ve Kurt’un hikayesinde anlatılanlar aslında çocuğunuzun hayvanlardan soğumasına neden olabilir. Bu nedenle pedagojik açıdan onaylanmış ve sizin önceden okuyup onaylayacağınız masallar ve öyküleri tercih etmeniz doğru olacaktır.

Masallarda karşılaşılan kahramanlar ve kötü karakterler, çocukların iyi ve kötüyü öğrenerek ayırt etmesini sağlar ve bu kitapların görselliğe dayanması sayesinde görsel hafızalarının gelişmesini sağlar. Ayrıca masallarda yer alan kahramanlar, çocukların onlara hayranlık duymasını ve kendilerini geliştirip onun iyi yönlerini almalarını sağlar. Bu nedenle; fantastik hikayeler çocukların hayal gücünü geliştirme özelliğine sahip olsalar da, o yaşlarda yanlış kodlanabilir ve çocuğunuzun doğa üstü özellikleri olduğuna inanmalarını sağlayarak, fiziksel ve psikolojik açıdan yara almalarına neden olabilir. Okuduğunuz masallarda daha çok gerçeğe yakın olanları seçmeniz, doğaüstü güçleri olan kahramanlar yerine iyi insan olarak kazanan kahramanları anlatan öyküleri seçmeniz daha doğru olacaktır. Bu karakterler, çalışıp başaran, iyi insan olan, doğaüstü güçler yerine iyiliğin gücüne güvenen, kötü insanlara karşı acımasız olmadan da kazanan ve kötüleri değiştirebilen “insan kahramanlar” olmalıdırlar. Eğer günümüzde çok popüler olan süper kahramanları seçerseniz ve çocuklarınız onlara hayran olurlarsa; gerçeklikle bağlarını koparabilirler. Evet, belki hayal dünyaları çok gelişebilir fakat gerçek olmayan kahramanlara ve onların kolay yoldan elde ettikleri başarılara hayran olan çocuklar, psikolojik açıdan hasar görebilir ve günümüzde sık sık karşımıza çıktığı gibi; süper kahramanların uçmak gibi özelliklerini sergilemeye çalışırken fiziksel olarak da yaralanabilirler.

Çocuklarınıza düzenli olarak okumanız, okumayı öğrendikten sonra bu alışkanlığı edinmelerinde ve onunla iletişiminizi güçlendirmenizde olumlu bir yol olacaktır. Kaliteli zaman geçirmek ve teknoloji yerine gerçek bilgi kaynaklarından yararlanmak, ayrıca ona zaman ayırdığınızı bilmek güzel olacaktır. Masalı okuduğunuzda onun fikirlerini sormanız ve yorum yapmasını sağlamanız da hem kendini ifade etmesi, hem de okuduğunu anlaması için etkili olacaktır.

Küçük çocuklar için görselliği bol olan ve hikayenin görsel figürlerle desteklendiği kitaplar etkili olacaktır. Daha çok basit hikayelerdeki iyi yönleri betimleyen öyküler seçmeniz ve resimlerden destek almanız doğru bir yöntemdir. Hatta çocuğunuza resimlere bakarak hikayeyi kendi kendine oluşturmasını da söyleyebilirsiniz. Kendini anlatmaya yeni başlamış olan çocuğunuz, böylece mutlu olacak ve yaratıcılığı da gelişecektir.

Çocuğunuz biraz daha büyük yaşlardaysa; biraz daha karmaşık bir hikaye seçebilirsiniz. İyilik ve kötülük kavramları içinde sıkışıp kalmamış, karakter bakımından zengin olan ve dil açısından da besleyici olan öyküler ideal olacaktır. Çocuğunuz okumayı yeni öğrendiyse; büyük yazı karakterleriyle yazılmış olan ve akıcı kitaplar seçebilirsiniz. Özellikle hayvanlarla ve insanlarla olan ilişkilerini geliştirebilecek olan öyküler, onun için ideal olacaktır.

Çocuklarınıza öykü okurken, arada molalar verip ona hikayenin seyri hakkında sorular sorabilirsiniz. Hikaye bittiğinde ona göre bitmesi gerektiğini, karakterlerin neleri yanlış yaptığını sorabilir ve kendi hikayesini yaratmasını sağlayabilirsiniz. Arada bir geçmiş sayfalara dair sorular sorarak hafıza açısından da çocuğunuzun güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte, çocuğunuza gün içinde belirli bir süre ayırarak okumaya ve yazmaya yönelik çalışmalar yapabilirsiniz. Ona kendi öyküsünü yazıp resimlerini yapmasında yardımcı olabilir, sizin başlayacağınız bir hikayenin devamını getirmesini ya da sizin verdiğiniz karakterlerle bir hikaye oluşturmasını sağlayabilirsiniz.

Düzenli olarak okumak, her insan için önemli ve gereklidir. Bu alışkanlık küçük yaşlardan itibaren edinildiğinden; çocuklarınıza küçüklüğünden itibaren düzenli olarak masal okumanız ve bu alışkanlığı edinmesini sağlamanız, gelişimi ve geleceği açısından belki de en önemli etkenlerden biridir. Çocuğunuza okumayı sevdirmek için çaba sarf etmeniz ve onunla eğlenceli zaman geçirdiğinizi görerek bu duruma alışması, ona bırakabileceğiniz en güzel mirastır; unutmayın.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir