Diyabet Hastalarının Yaşam Konforu Artıyor

Hayatta çok sayıda zorluk ve kısıtlamalarla karşılaşan diyabet hastalarının yaşam konforu artıyor.

11 Eylül 2014 Perşembe, 12:46

Hayatta çok sayıda zorluk ve kısıtlamalarla karşılaşan diyabet hastalarının yaşam konforu artıyor. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hastaları birçok alanda kısıtlamalarla hayatında bazı sorunlar yaşıyordu. Bu hastalar çok sayıda şeyden mahrum kalıyorlardı. Türkiye’de yüzde on dört oranında seyreden diyabet hızla artış gösteriyor. Yalnız Türkiye değil dünyayı da tehdit eden bu hastalık sıklıkla karşımıza çıkıyor. Sağlıksız beslenmenin de yol açtığı diyabet ciddi bir problem. Bu sorunu n hızla artış göstermesiyle beraber çalışma ve araştırmalar da hızla devam ediyor. Araştırmaların vermiş olduğu olumlu sonuçlar sayesinde diyabet hastalarının sürekli kullandıkları insülin iğneleri de ortadan kalkıyor. Devamlı yanlarında taşımalarına gerek kalmayacak olan bu gelişme sayesinde diyabet hastaları çok rahat edecek.

Diyabeti kontrol altına alan ve müdahale eden, sensörlü insülin pompası asını alan yöntem ile insülin iğneleri tarihe karışıyor. İnsülin iğnelerini devamlı yanında taşımaktan kurtulan hastalar sensörlü insülin pompası sayesinde bir nevi yapay pankreasa kavuşmuş oluyorlar. Ortaya çıkan bu buluş sayesinde hastalar günlük yaşamlarından geri kalmadan her zamanki tempoda hayatlarını sürdürebiliyorlar. Belirli aralıklar ile devamlı vücuda alınması gereken insülinlerin yerine geliştirilen bu cihazdan önce hasta C-GMS isimli bir cihaza bağlanarak kişinin şeker düzeyi belirli aralıklarla ölçülüyor. Vücudun alması gereken insülin belirlendikten sonra plastik kanül cildin altına kolay bir şekilde yerleştiriliyor ve cihaz kemere takılıyor. Böylece kişinin diyabeti denge altında kontrol altına alınıyor.

Geliştirilen sensörlü insülin pompası sayesinde diyabet hastalarının yaşam konforu artıyor. Günlük ve sosyal hayatında herhangi bir sıkıntı yaşamadan hayatına devam etmesini sağlayan bu cihaz ile büyük rahatlık sağlanıyor. Diyabet hastalarının hayatı yeni geliştirilen bu yöntem ile çok daha kolaylaşıyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir