Gaz Yapan Yiyecekler

Gaz yapan yiyecekleri sayacak olur isek; kuru bakliyatlar bunların başında gelmektedir.

11 Eylül 2014 Perşembe, 12:41

Yaşamın bir parçası olan yeme içme işlemi herkesin rutin olarak gerçekleştirdiği bir eylemdir. Kimimiz az yer kimimiz çok yer, kimimiz iki öğün yerken kimimiz dört öğün yemeği tercih eder. Yemekle birlikte gelen birçok sorun vardır. Biz Türkler olarak bakıyoruz ki diğer milletlere göre daha hızlı yemek tüketiyoruz. Özellikle erkekler daha hızlı, seri ve miktar olarak daha fazla tüketmektedirler.

Hızlı ve seri bir şekilde yemek yemek birçok bağırsak, mide problemlerini beraberinde getirmektedir. Çünkü hızlı yemek seri bir şekilde nefes almaya hatta oral yolla yani ağızdan nefes almaya iter kişiyi buda bağırsakta ve mide de gaz oluşmasına neden olmaktadır. Gaz oluşumu hem kişiyi hem vücudu rahatsız etmektedir. Toplum içinde de gaz sıkıntısı çekmek kişinin psikolojisini bile olumsuz yönde etkilemektedir. Gaz sıkıntısı çeken kişilere baktığımızda daha sinirli ve agresif olduklarını görebiliriz.

Gaz yapan yiyecekleri sayacak olur isek; kuru bakliyatlar bunların başında gelmektedir. Mercimek, kuru fasulye, barbunya, nohut gibi yiyeceklerin üzerindeki kabuklar ve haşlanırken üzerinde oluşan köpükler vücudun gaz yapmasına neden olmaktadır. Bu bakliyatlar küçük taneli oldukları için üzerindeki kabukları tek tek soymak ya da çıkartmak imkânsız olduğundan farklı yöntemler denenmektedir. Fazlaca kaynatıp üzerinden köpüğünü almak bu yöntemlerden biridir. Aslında en etkili yöntem kimyon kullanmaktadır. Çünkü kimyon gaz oranını düşürmekte ve midenizin rahat etmesini sağlamaktadır. Sadece kuru bakliyat olarak da düşünülmemelidir. Gaz yapan yiyecekleri; çünkü gazlı içecekler, sebzeler, hatta bazı meyveler de vücutta gaz oluşmasına neden olmaktadır. Enginar, lahana, muz, portakal, armut, kuru erik, elma, bezelye, kola, bira, şarap gibi yiyecek ve içecekler de diğer gaz yapan yiyecekler arasındadır. Bunların tüketimine dikkat edilmelidir. Fazlaca tüketmek kişide katlanamayacağı gaz ağrına neden olabilmektedir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir