Göz Kuruluğu ve Alerjisi yaz aylarında artıyor

Gözlerin en çok maruz kaldığı hastalıklardan biri, hiç şüphesiz ki, alerjik hastalıklardır.

30 Ağustos 2014 Cumartesi, 07:00

Gözlerin en çok maruz kaldığı hastalıklardan biri, hiç şüphesiz ki, alerjik hastalıklardır. Çok ufak hareketlenmelerden dahi etkilenen bu alerjiler, birçok kişinin yaşadığı sorunlardandır. Havaların ısınması ve yaz aylarının girmesiyle ağaçların çiçeklenmesiyle ortalığa çıkan polenler bu göz alerjilerini daha çok tetiklemektedir. Bunarlın yanı sıra göze uygulanan makyajlar, kullanılan makyaj ürünleri de gözdeki alerjiye etki eder. Gözdeki bu alerjiyle baş etmenin en temel yollarına göz atacak olursak; düzenli olarak bir doktor kontrolüne dâhil olmak, doktor damla gibi bir ilaç önerdiyse bu ilacı düzenli olarak kullanmak, kullanılan makyaj malzemelerinde daha kaliteli ve seçici davranmak, bunun yanı sıra özellikle de yaz aylarında göz alerjisini tetikleyen en büyük etken olan polenlere dikkat etmek gerekir.

 

Hazır, yaz ayları demişken; yaz aylarında öne çıkan göz sorunlarından bir tanesi de göz kuruluğudur. Gözün rahatça hareket etmesine ve birtakım işlevlerini yürütmesine yardımcı olan gözyaşının azalması durumu olarak bilinen göz kuruluğu, tıpkı göz alerjisi gibi, yazın daha fazla ortaya çıkar. Yazın kendini daha çok gösteren göz kuruluğunu hafife alıp indirgememek gerekir. Çünkü gerekli önlemler alınmadığında bu, göz kuruluğu daha büyük sorunlara sebebiyet verebilir. Göz kurluğunun yazın daha da artmasının nedeni ise yaz aylarında güneşe fazlaca maruz kalındığından gözyaşının buharlaşması ve bu sebeple de göz kurluğunun artmasıdır.

 

Gözle ilgili daha büyük hastalıklarla ve aha büyük sorunlarla uğraşmamak için, göz kurluğu ve alerjisi gibi basit görünüp de göründüğü gibi olmayan sorunlar hafife alınmamalıdır. Bu sorunların arkasında durulmalı, gerekli tedbirler alınmalı, gerekli tetkikler yaptırılmalı, kullanılması gereken ilaçlar kullanılmalı ve tüm bunlar özellikle de yaz aylarında yapılmalıdır. Çünkü yukarıda da bahsedildiği gibi göz kuruluğu ve alerjisi yaz aylarında artıyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir