Günde Bir Kase Yoğurt Diyabeti Önlüyor

Her gün yenilen bir kâse yoğurt diyabet hastası olma riskini % 28 azaltıyor.

02 Eylül 2014 Salı, 09:30

Yoğurt Türk toplumu için oldukça önemli bir yiyecektir.  Pek çok yemek için ve pek çok yemeğin yanında meze olarak yoğurdu kullanırız. Oldukça yararlı olan bu besinin en önemli faydası yapılan bir araştırmaya göre diyabet yani şeker hastalığına iyi geliyor olması.  Her gün yenilen bir kâse yoğurt diyabet hastası olma riskini % 28 azaltıyor. Eğer yoğurt düşük yağ içeren fermente süt ile yapılmışsa ki tüm yoğurt türleri bu şekilde yapılır, diyabet hastalığı riskini azaltırmış. Aynı zamanda az yağlı peynirler de diyabet hastalığını % 24 azaltıyormuş.

Sütte yüksek kalitede protein, vitamin ve mineral bulunduğundan süt ürünlerinde de aynı oranda protein, vitamin ve mineral bulunuyor. İngiltere’de 11 yıl süren ve 3502 kişi üzerinde yapılan deney sonucunda kişilerin 11 yıl boyunca tükettiği süt ve süt ürünleri kaydedildi.  Bu deneyin sonucunda çok yağlı süt ve süt ürünleri tüketenlerde diyabet riski bulunmazken düşük yağlı fermente süt ürünlerini tüketen kişilerde diyabet hastalığı riskinin azaldığı gözlendi. Hem de bu tarz ürünleri tüketmeyenlere oranla % 24 daha düşük bir seviyede.

Ayrıca araştırmada yoğurt diğer fermente süt ürünlerinden ayrı tutularak da gözlem yapılmış. Bu araştırmanın sonucunda da yoğurdun diyabet hastalığı riskini % 28 daha da azalttığı gözlemlenmiş. Araştırmaya katılan kişiler her hafta ortalama olarak 675 gram yoğurt tüketmiş. Bu da riskin azaldığının fark edilme sebebi olmuş.

Yani her gün yenilebilecek bir kâse yoğurt diyabet hastalığı riskini oldukça aza indirgiyor. Aynı zamanda D vitamini bakımından oldukça zengin olduğundan sağlık için de çok faydalı bir hale geliyor.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir