Güvenli oyuncak nasıl seçilir

07 Haziran 2014 Cumartesi, 17:30

Çocukların her şeyi öğrenmesi oyunla olurken en kocaman eğlenceleri ise oyuncaktır. Raflarda binlerce tür oyuncağa altını çizen onlarcası eklenmektedir.
Pekiyi siz bu oyuncakların hangilerinin yavrunuza uyumlu olduğunu biliyor musunuz? Oyuncak üreticileri belli bir birlik şartları yapmak ve bunları etiketlerinde bahsetmek zorundadır. Sizin de bu etiket ve ikazları okumak dışarısında kesin olarak yapmanız gerekli durumda olan en mühim birşey oyun esnasında yavrunuzu tek bırakmamaktır.
Batılı gelişmiş ülkelerde oyuncakların hangi standartlarda olacağı kanunen belirlenmiştir. Oyuncak üreten şirketler de genç gelişimi uzmanlarından yardım alıp ürettikleri oyuncakların laboratuar ortamında çocuklar ve bebekler aracılığıyla “test edilmesini” sağlamaktadırlar. Ülkemizde Çin malı oyuncakların istilasından ardından yüksek kalite ve güvenlik standartlarında oyuncak çeşidinin az olduğunu tahmin ediyorum. Ama tekrardan de karamsar olmayıp bir birlik dikkat edilecek mühim noktaları belirlemeye çalıştık.

Genel Olarak:
Kumaştan inşa edilmiş durumda olan oyuncaklar yanmaz malzemeden üretilmiş olmalı; bütün oyuncaklarda kullanılan boyalar kurşunsuz olmalı; boya ve pastel kalem benzeri oyuncak kutularında “toksik madde içermez” ibaresi bulunmalı; doldurma hayvan benzeri pelüş oyuncaklar yıkanabilir olmalıdır.

3 yıl altı için:
3 yaşın altındaki çocuklarda dikkat edilmesi gerekli durumda olan anne husus boğaza kaçıp boğulmaya ne hedefle olması olasılığı durumda olan minik parçaların bulunmamasıdır.
Oyuncak alırken kesin olarak kutu ve etiketteki yıl bilgilerini okuyun. Çocuğunuzun kocaman yıl grubu oyuncaklarla oynayacak civarı olgunlaştığını düşünebilirsiniz ama bilmeden kayıp veriyor olabilirsiniz.
Mümkün meydana geldiği civarı sıkı malzemeden inşa edilmiş ve kaliteli oyuncaklara yönelin. Nedeni Ise hızlı kırılıp parçalanan ve minik parçalara ayrılan oyuncakların bebeğin boğazına kaçması tehlikesi vardır. Oyuncak arabaların tekerleklerini, öbür oyuncakların düğme, boncuk vs’lerinin çıkıp çıkmadığını muayene edin.
Naylon veya stretch filmle paketlenmiş oyuncağı haneye getirip bebeğinize verince bebeğinizin paketi açıp oyuncakla değil naylonu ile oynamayı seçim edebileceğini; naylon parçalarının da boğazına kaçabileceğini unutmayın.
Uzun kablo ve ipli oyuncaklardan sakının; bebeğin boynuna dolanıp boğulmaya ne hedefle olabilmektedir. Uzunca ipli oyuncakları asarak muhafaza etmeyin; bebeğinizin takılarak düşmesine ne hedefle olabilmektedir.
Şişirilmemiş veya patlak balonlarla oynamasına asla müsaade vermeyin, bunlarda da boğulma rizikosu vardır. Şişirilmiş bir balon da patlarsa benzer tehlikeye sahip olacaktır. Bebeği asla tek bırakmayın.
4,5 cm’den ek olarak minik bilye, bozuk ücret, top vs ile oynamasına müsaade vermeyin; bunlarda da boğulma tehlikesi vardır.

Okul öncesi çocuklar:
§ Yavrunuza bisiklet yarışı, motorlu otomobil, kaykay, scooter, paten vs alıyorsanız dizlik, dirseklik ve kask emelli de bütçe ayırmalısınız.
§ Şişirilmemiş veya patlak balonların biyolojik olarak 8 yaşına civarı boğulmalara ne hedefle olabileceğini unutmayın.
§ Silahlanmanın ve silah merakının toplumumuzda ne civarı yaygın olduğunu biliyorsunuz (Her 10 kişiden birinde silah yer aldığı sanılıyor). Bunun emelli yavrunuzun oyuncak silahı gerçeğinden ayırt edebilmesini sağlamak için parlak rengarenk olmalı.
§ Ok, dart benzeri oyuncakların uçlarında kesin olarak ya vantuz bulunmalı veya uçları narin ve küt olmalıdır.

Evde muhtelif yaş grubundaki çocuklar varsa işler belli bir süre ek olarak kolay değil ve anlaşılmaz bir durum alır! Kocaman çocuğun oyuncakları, en basitinden, ufaklığın ayağına takılıp düşme ve yaralanmalara ne hedefle olabilmektedir. Bununla Birlikte bebekler kocaman çocukların oyuncaklarıyla bizzat kendilerini yaralayabilirler. Bundan dolayı kocaman çocuklar oyuncaklarını ortada bırakmama ile ilgili eğitilmelidir.

Oyuncakları sık muayene edin ve kırılmış, kenarı keskinleşmiş veya minik parçalara boşanmış oyuncakları ya atın veya şipşak onarın!

Bisiklet, scooter benzeri ev dışarısında oynanan oyuncakların gevşeyen parçaları, paslanan kısımlarını muayene edin.

Oyuncak kutusunun kapaksız meydana gelmesine dikkat ediniz. Kuru mahaline duvara monte edilmiş raf kullanılıyorsa rafın bebeğin ulaşabileceği civarı alçak meydana gelmesine ve sağlam takılmasına dikkat ediniz.

Karaoke teypler, oyuncak zabıta arabalarının sirenleri benzeri yüksek sesli oyuncakları çocuğunuzun kulağına uzunca zaman tutabileceğini ve işitmesinde hasara ne hedefle olabileceğini göz önünde bulundurun.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir