Hamilelikte Sağlıklı kalmak

Hamilelikte önemli olan bebeğin sağlığıdır diye düşünerek istediğiniz kadar kilo almanız yanlıştır.

10 Eylül 2014 Çarşamba, 08:30

Hamilelikte önemli olan bebeğin sağlığıdır diye düşünerek istediğiniz kadar kilo almanız yanlıştır. Bebeğin sağlığı için gerekli olan annenin çok yemek yemesi değil, aksine sağlıklı bir şekilde beslenmesidir. Ayrıca bu dönemde alınan kilolar, normal zamanda alınan kilolara göre daha çok sıkıntı yaratabilir ve doğumun ardından fazla kiloları vermekle başınız derde girebilir.

Aynı şekilde hamilelik süresince hareket etmekten kaçınmak ve sürekli bir kenarda oturup dinlenmek de yanlıştır. Tabi ki ağır işlerden kaçınmanız gerekir fakat basit egzersizler ve günlük basit hareketlerle bu dönemi düzgün bir şekilde geçirmeniz iyi olacaktır. Kendinizi yorgun hissetmeniz, şişkinlikleriniz, ağrılarınız sizi yatağa bağlamamalı; aksine bu durumların sona ermesi için biraz enerji harcamanız gerekir. Hamlilelik süresince yapacağınız hamile egzersizleri, yoga ya da yürüyüş yardımıyla kan basıncınızı ayarlayabilir, yorgunluk hissinden kurtulabilir ve fazla kilo alımını önlemiş olabilirsiniz. Ayrıca yapacağınız düzenli egzersizler yardımıyla gelişen kaslarınız sayesinde, doğumu daha rahat geçirebilirsiniz. Her gün en fazla 1 saat civarında egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmeniz yararınıza olacaktır. Normal tempolu yürüyüşler ya da yüzme de sizin için ideal olan sporlardan olabilir. Hamileliğinizin ilk 3 ayı geçtikte sonra ayakta çok kalacağınız ya da sizi yorabilecek egzersiz türlerinden kaçınmanız gerekir. Bunun tam tersi olarak çok hareketsiz kalmanız da iyi olmayacaktır.

Doğumun kolaylığı ya da zorluğu, süresi kişiden kişiye değişir; kendinizi birkaç saatlik bir doğuma hazırlamanız gerekir. Kaslarınızı harekete alıştırmanız, doğum anını kolaylıkla atlatmanızda yardımcı olacaktır.

Hamilelik süresince zararlı alışkanlıklarınızdan kurtulmanız gerektiğini zaten biliyorsunuz. Bebeğiniz, kötü alışkanlıklarınızı bırakmanız için güzel bir bahane olacaktır. Öncelikle kafeini azaltmanız çok iyi olacaktır. Sadece kahveyle sınırlı kalmadan içinde kafein bulunduran çay, kola, çikolata gibi bazı ürünlerin tüketimini de azaltmanız gerekir. Hamilelik boyunca sigara ve alkol kullanmamanız gerektiğini söylememize gerek yok. Hamilelikte ne kullanırsanız, bebeğiniz de sizin kadar o maddeleri kullanmış olur; unutmayın. Erken doğumdan sakatlığa, kalp sorunlarından kalıcı hasarlara kadar bebeğinize çeşitli zararlar verebilecek olan bu zararlı maddeleri kullanmamanın yanında, kullanıldığı ortamlarda da bulunmamanız iyi olacaktır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir