İkinci çoçuk ne zaman yapılmalı ?

05 Eylül 2014 Cuma, 07:32

Uzmanlar  ” İkinci çocuk sahibi olmak için dosdoğru zaman nedir? ”  sualine tam olarak bir cevap bulamasalar da genel kanı her bayanın 2. bir çocuk sahibi olması için iki ile 4 sene aralarında beklemesi.

 

Yapılan araştırmalara yönelik tekrar bebek sahibi olmak için son bebeğinizin doğumundan bir sonra 18 – 23 ay arası beklemek yeni bebeğin sağlığı için favori .  İki hamilelik arasının 17 aydan az bir zaman olması düşük kilolu ya da prematüre bebek sahibi olma riskini artırıyor.  Bu risk iki hamilelik arası şayet 6 aydan az ise maksimum oranda görülüyor.  Yetkililer annenin bir önceki hamileliğinden bir sonra ikamet ettiği stresten kurtulması ve vücudunda gerek olan besinleri geride kazanması için zamana gereksinim meydana geldiğini düşünüyorlar.  Bir bir önceki bebeğin doğumundan bir sonra 18 – 23 ay beklemek rahmin önceki haline gelmesini ve sonraki gebeliğe sağlıklı başlamasına ne sebeple oluyor.

 

 

Bazı yetkililer şayet önce çocuğunuz bir yaşın altında ya da 4 yaşın üstündeyse bu sürenin yeni bir bebek için ideal olabileceğini düşünüyor.  Bir yaşın altındaki çocukların birey özel bir statüsü olmazken 4 yaş üstü çocukların ise anne babalarının ilgilerine çok gereksinimleri olmadan zaman geçirdikleri ve kendine ilişkin bir yaşamları meydana geldiği düşüncesindeler.

 

Diğer evlatlarınız kaç yaşında?

 

Yapılan araştırmalara yönelik,  önce bebeğiniz 6 ay ve ek olarak küçük ise tekrar gebe kalmak birçok de akıllıca değil.  Fakat bu suale bir takım bireyler iki tür cevap verebiliyorlar.  Kimileri yaş farkı ne civarında fazlaysa büyük çocuğun yeni bebeğin tesirlerinin ne meydana geldiğini anlaması tarafından o civarında iyi derken,  kimileri ise az aralıklarla bebek sahibi olmak çocukların hem yaşıt olmalarını temin edecek benzer sürede sizin iki küçük bebeği benzer sürede büyütmenizi temin edecek diye düşünür.

 

İkinci çocuk hayat tarzınızı etkileyecek mi?

 

Çocuklarınızla oturmuş bir düzeniniz var mı? Çocuk bakımı hakkında her birşey yolunda mı? Diğer çocuk ya da evlatlarınız bundan sonra tüm gece kalkmadan uyuyorlar mı? Eşinizle kendinize ilişkin bir zamanınız var mı? Şayet bu suallerin yanıtı evet ise belki evinizde her birşey düzene girmiş üstelik işe dahi dönmüş olabilirsiniz.  Tüm şunlar yeni bir bebek için tekrar gözden geçirmeniz gerekli olan konular.  Yeni bir bebek yeniden hayatınızın düzenlenmesini gerektirecektir.  Yeni bir bebek sahibi olmaya karar vermeden bir önce bedenen ve ruhen buna enerjiniz olup olmadığını tekrar düşünmelisiniz.

 

Ekonomik durumunuz nasıl?

 

Para her bir şey değil,  fakat çocuk büyütürken ekonomik istikrara da ihtiyacınız olacak.  Her çocuk için ayrı ayrı masrafınız olacağını unutmayın.  Ek Olarak iş hayatınızı da göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.  Ansızın Çok kadın 2. ve üçüncü çocuğa sahip olduktan bir sonra sahip oldukları işlerini devamı ettirmekte zorlanıyorlar.  Evde oturmayı ya da yeni bebek için bakıcı ya da anaokulu masrafını karşılayıp karşılayamayacağınızı da düşünmeden karar vermeyin.

 

Kaç yaşındasınız?

 

Birden fazla çocuk sahibi olmak için bayanlarda yaş etkeni mühim.  Şayet 38 yaşın üzerindeyseniz ve ikiden fazla çocuk istiyorsanız çocuklar aralarında 3 yaş bekleme lüksünüz birçok yok.  Şayet 30 yaşın altında ve sağlıklıysanız zaman ile ilgili belli bir süre ek olarak esnek davranabilirsiniz.  Yaş ile ilgili sert ve keskin limitler olmasa da bayanların yaşı yükseldikçe doğurganlık oranının düştüğü de bir doğru .

 

 

Eşinizle hemfikir misiniz?

Bazen eşlerden biri yeni bir bebek istiyorken ötekisi buna hazırlıklı değildir.  Bu çeşitlilik bazen karar vermede ve önce adımı atmakta güçlük çıkarır.  Eşinizle beraber oturun ve bu konudaki görüşlerinizi derinlemesine tartışın.  O anda her şeyi çözemeseniz de birbirinizi ek olarak iyi anlayacaksınız.

 

Kalbinizden ne geçiyor?

 

Yeni bir bebek sahibi olmakla ilgili artı ve eksileri bir sonuca varmadan sonsuza civarında düşünebilirsiniz.  Bu konuda kalbinizden ne geçtiği çok mühimdir.  Kalbinizin sesini dinleyin.  Şayet eşiniz de sizinle hemfikirse şu andan ek olarak harika bir zaman yoktur.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir