Kepçe kulak Çocukların eğitim ve sosyal hayatını etkiliyor

Doç. Dr. Erdem Güven, kepçe kulak görünümünün eğitim ve toplumsal yaşantıyı negatif etkilediğini ifade ederek, okul öncesi dönemde tedavi yoluna gidilmesinin faydalı olacağını ifade etti.

10 Eylül 2014 Çarşamba, 15:54

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Erdem Güven, kepçe kulak görünümünün eğitim ve toplumsal yaşantıyı negatif etkilediğini ifade ederek, okul öncesi dönemde tedavi yoluna gidilmesinin faydalı olacağını ifade etti. Tedavi edilmediği halde, Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Erdem Güven, kepçe kulak görünümünün öğrenim ve sosyal yaşantıyı negatif etkilediğini ifade ederek, okul öncesi dönemde tedavi yoluna gidilmesinin faydalı olacağını ifade etti.

 

Tedavi edilmediği halde özelikle okul çağı çocukluk çağında, çocukların öğrenim ve sosyal hayat başarısını etkileyen bir vaziyet olarak karşılaşılan kepçe kulak hastalığı, doğum sonrası kulak kıkırdak kıvrımlarının tam anlamıyla oluşmamasından kaynaklanıyor. Estecenter Plastik Cerrahi Merkezi doktorlarından Erdem Güven , “Kepçe kulak hali operasyon ile düzeltilebilen ve işin ehli aracılığıyla yapıldığında kesinlikle ve daimi rehabilitasyonu olabilen kulağın şekil bozukluklarından en sık görülenidir. Çocukların okula durumda olan alakasının azalmasını, toplumsal fobi yaşamalarını önlemek amaçlı ciddi bir ehemmiyete sahip durumda olan bu adımla ileride yaşanabilecek psikolojik sorunlarında önüne geçilmiş olunacaktır.Genetik geçişi doğruca olarak gösterilmemekle birlikte ailede yer alması çocuklarda da bir yatkınlık oluşturabiliyor” şeklinde sohbet etti .
“İDEAL TEDAVİ DÖNEMİ OKUL ÖNCESİ 5.5 – 6 YAŞ”
Güven, kulağın yapısını yaratan kıvrımların temel olarak doğumdan sonra ilk 5-6 yaşlarına kadar oluştuğunu ve hastalığı genellikle fonksiyonel ya da işitsel bir bozukluğa yol açmadığını ifade ederek , ” Öneri edilen ideal tedavi yaşı kulak gelişiminin bitirdiği dönem durumda olan, ilkokula başlamadan öncesinde 5,5- 6 yaş civarıdır. Bunun nedeni ise okulda çocukların arkadaşları aracılığıyla toplumsal travmaya uğramasını önlemek ve çocuğun kendine olan güveninin kaybolmasının önüne geçilmesidir. Bununla Beraber erken yaşta ifade edilecek bir operasyon çocuklar aracılığıyla daha rahat tolere edilebiliyor” diye konuştu.

“TEDAVİSİ HASTANE YATIŞI GEREKTİRMEYEN 1-1 .5 SAATLİK BİR OPERASYON ”
Cerrahi rehabilitasyonun çoğunlukla lokal anestezi altında gerçekleştirildiğini, daha minik çocuklarda ise sedasyon anestezisi ile sakinleştirilip uygulanabildiğini dile getiren Güven , ” Çoğunlukla 1-1.5 saatlik bir operasyon olup hastanede kalmayı gerektirmeyen günübirlik bir işlem şeklinde uygulanmaktadır. Cerrahi teşebbüste kulak arkasından girilerek kulak kıkırdakları inceltilir, gerekiyorsa yumuş atılır ve özel iplikler ile geriye pozisyonda ve kıvrımları tekrar oluşturularak şekillendirilir. Kulak arkası kıvrımından girilerek yapıldığı amaçlı operasyon ardından görülebilir bir iz kalması mevzu bahis değildir”şeklinde sohbet etti.
Ayrıca operasyon sonrası kafa sargısının 1 ya da 2 gün içerisinde çıkarılarak saç bandına geçildiğini belirten Doç. Dr Güven , “Saç bandının 1 hafta gece gündüz kullanılması öneri ederiz. İlk 2 gün hafif bir ağrı kesici tavsiye edilir çoğunlukla antibiyotik tüketimi gerekmez” diye konuştu. 5 yaşından bu yana her yaşta kepçe kulak operasyonu yapılabildiğini dile getiren Doç. Dr. Erdem Güven, ” Çoğunlukla çocuk hastalarda operasyon daha iyi tolere ediliyor. Çocuklar ameliyat sonrasında hiçbir şey olmamış benzeri hayatlarına devam edebiliyorlar. Erişkinlerde ise belli bir süre daha ilk gün ağrı hissedilebilir fakat genellikle ağrılı bir operasyon olmayıp iyileşme çağı rahat ve meselesiz geçirilen bir işlemdir” bilgisini verdi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir