Kilonuzu korumak kilo verebilmek kadar önemli

Fazla kilolarımız dan kurtulmak, zayıflayabilmek kadar kilomuzu muhafaza etmek de bir o kadar önemlidir.

02 Eylül 2014 Salı, 09:14

Fazla kilolarımız dan kurtulmak, zayıflayabilmek kadar kilomuzu muhafaza etmek de bir o kadar önemlidir. Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç kilomuzu korumanın kilo verebilmek kadar önemli olduğunu söyledi

 

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, konuya ilişkili olarak olarak yaptığı bildiride , “Fazla kilolarınızı verdiniz. yeniden geri alırsak diye  endişeleniyoruz. Peki, şimdi ne yapmamız gerekiyor? Eski beslenme alışkanlıklarımıza geri dönüp, ne de olsa 1 -2 kilodan bir şey olmaz deyip, eskisi benzeri kontrolsüz yemeğe mi başlayacağız? Elbette ki hayır. Kilo vermenin devamı olarak kilo kontrolünde olmanızda mühim ” dedi.

 

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç konu ile alakalı yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti; “Öncelikle asla unutmamız gereken nokta koruyabileceğimiz ağırlık amaç noktamız olmalı ve doğru bir rejim programından ardından her an beslenmemizi kontrol altında tutmalıyız.

 

 

Aslında birçoğumuz da kilo korumanın, kilo vermekten daha zor olduğunu birkaç defa deneyimlemişizdir. Kiloyu koruma ile ilgili eksik kalınması, iki temel nedene bağlanabilir.

Birincisi; Gerçekçi olmayan ve ulaşılamaz hedefler belirlenmesidir. Sonuca ulaşılsa dahi o kiloyu korumanın epeyce zor olur çünkü ulaşılan kilo kişinin sabitlemek de zorlanacağı kilodur ve birey bu kiloyu uzun süreli koruyamayacaktır. Bunun sonucu olarak da birey kendini kısır bir döngünün (kilo alıp-verme) içerisinde bulacaktır.

İkincisi ise; Bireyler, zayıflama programında kazandıkları pozitif beslenme alışkanlıklarını devam ettirmezler ve program boyunca yaptıkları aktiviteyi bırakırlarsa, kiloyu koruyamama ve tekrar kilo almaları olabilir. Rejim yaparken, koruma vaktiyle şüphesiz uygulayamayacağımız kuralları uzmanınızla tespit edilerek perhizde yer vermediğimizde korumamız bir sürü daha kolay olur.

 

Bu programlarda ki genel amaçta; kaybedilen kiloların tekrar geri alınmasını önlemek ya da asgari seviyede olmasını sağlamak ve sağlıklı – dengeli beslenmeyi yaşam biçimi haline getirmektir.

 

” Yine mi rejim yapmam gerekiyor? Ben asla, istediğim benzeri yemek yiyemeyecek miyim?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Tabi ki istediğimiz, sevdiğimiz, keyif aldığımız besinleri tüketebileceğiz fakat kilo almak istemiyorsak yapılan etkinlik yani harcanan enerji ile edinilen enerjiyi dengede tutmamız gerekmektedir.

Örneğin; özel bir gündesiniz (doğum günü, parti, kokteyl, yılbaşı, bayramlar, arkadaşlarla buluşma, akşam yemeği benzeri ) burada 3 seçiminiz olduğunu düşünün ve hangisini seçmek istediğinize siz karar verin.

 

* Bugün sizin doğum gününüz ve arkadaşlarınız akşam için sizlere sürpriz bir parti hazırlamış. İlk önce yemek yiyeceksiniz, ardından mumlarınızı üfleyeceksiniz. Halbuki siz daha yeni fazla kilolarınızdan kurtulmuşsunuz ve kilonuzu muhafaza etmek arzu ediyorsunuz.

 

 

KOLA ALMAYA BAŞLARKEN ALINMASI GEREKEN ACİL ÖNLEMLER

 

Pratik püf noktalarıyla özel zamanlardan ötürü meydana gelen ya da belli bir süre kaçırdığınızdan ötürü kilo almaya başladığınızı hissettiğinizde acil tedbirler diyelim birlikte;

Günlük sıvı tüketimimizi anında kontrol altına alarak daha bir sürü su ve bununla beraber sıvı grubunda yer alan ödem atabileceğimiz bitki çaylarından tüketimini arttırıyoruz

Aktivitemiz eskisine göre azaldı mı ? 15 dk ekleyeceğimiz etkinlik haftada 105 dk, ayda da 420 dk daha bir sürü enerji kaybettiğimizi gösterir, o zaman anında başlayalım.

Gelelim beslenmemizle alakalı alacağımız önlemlerimize, aralıklı beslenmek yani ara öğün atlamamak olmazsa olmazımız diyelim.

 

Porsiyonlarımızı küçültmek anında ve bir sürü rahat kontrolünü sağlayabileceğimiz bir önlemimiz.

 

Ana öğünlerimizden birine anında ızgara içerikli bir salata ilave etmek ya da akşam öğünümüzde bir hafta 1 yumurtalı menemen ve yanında 2 dilim tahıllı ekmek ekleyebiliriz.

Ara öğünlerimizde metabolizmamızı hızlandırmamız şart ve bunun için hem tok tutacak hem de protein alımımızı arttıracak 3 tam ceviz ya da 10 fındık ya da 10 badem tercih edelim.

Tatlıda canımız istiyor ama anında 1 -2 kilo da vermek istiyoruz o ama 1 bardak yağsız sıcak süte 1 dal tarçın çubuğu bekletelim ve ara öğün olarak yanında tahıllı 1 -2 adet kurabiye ile diyetimizi renklendirebiliriz.

 

Hem antioksidan tesiri olan hem kan yapıcı özelliği olan bununla beraber mevsim meyvesi de olan Nar, kış aylarında yavaşlayan metabolizmamız için süper bir tercihimiz olmalı, püf noktalarıyla sağlıklı ve formda günler diliyorum. ”

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir