Meme muayenenizi kendi kendinize de yapabilirsiniz.

Meme muayenenizi kendi kendinize de yapabilirsiniz.

04 Eylül 2014 Perşembe, 12:22

Son zamanlarda Meme kanseri kadınlar için oldukça sıkıntılı bir durum olmaya başladı ve haliyle kadınlar bu konuda oldukça korkmaya başladılar.  Sürekli kontrol ihtiyacı hissediyorlar. Fakat her an doktora gitme imkânı olmuyor ya da bazen bu zor bir durum olabiliyor. Ancak bu işi kendi kendine halletmenin bir yolu var elbette. Meme muayenenizi kendi kendinize de yapabilirsiniz.

Bu muayeneyi yapmak sizin için çok faydalı bir durum olacaktır. Verilere göre memede bulunan kitlerin %80’i kadınlar tarafından ya tesadüfen ya da kendi kendine yapılan muayene sırasında fark edilmiştir.  Üstelik erken tanı da kanserde çok önemli olduğundan kendi kendine muayeneyi öğrenmek her kadın için çok önemlidir.

Meme muayenesini ayda bir kez, regl zamanının beşinci ile yedinci günü arasında yapılmalıdır. Çünkü adet kanaması sırasında vücuttaki östrojen ve progesteron oranı azalır ve memenin yapısını incelemek çok daha kolay bir hal alır. Menopoz dönemindeki kadınlar ya da regl olmayan kadınlar ise her ay kendi belirledikleri bir günde bu muayeneyi yapmalılardır.

Bu muayene üç aşamalı olarak yapılır.

İlk olarak kendi kendine meme muayenesinde memelerinizi gözleriniz ile incelemelisiniz. Tercihen ışığı iyi olan bir yerde aynanın karşısında ellerinizi kalçalarınıza koyarak, ellerinizi havaya kaldırarak, vücudunuzu öne doğru eğerek, ellerinizi yanlarda serbestçe sallarken, avuçlarınızı öne uzatıp sıkarken yapmalısınız. Tüm bu hareketleri yapmanızın sebebi eğer göğüslerinizde bir oluşum varsa kaslarınızı farklı şekillerde çalıştırarak bunu görmeye çalışmaktır.  Eğer gözleriniz ile incelerken bir şişlik, renk değişiklikleri, kızarıklık, damarlarda daha önceden olmayan bir farklılık vb şeyler varsa bu tehlikeli bir durum olabilir.

İkinci olarak kendi kendinize muayene sırasında elle muayene etmelisiniz.  Başparmak ve serçe parmağı arasında kalan üç parmak ile yapılan tarama ile göğüste bir farklılık olup olmadığına bakılmalılardır. İsterseniz daire çizerek, isterseniz yukarı aşağı hareket ettirerek bu muayeneyi yapabilirsiniz.

Meme dokusunun tümüyle taranması, memenin koltukaltından göğüs kemiğine, köprücük kemiğinden memenin alt sınırına kadar tüm alanların dikkatlice hissedilerek taranması demektir. Bu amaca yönelik olarak aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi parmak uçlarınızı meme üzerinden kaldırmadan memenin tamamını ya daireler çizerek, ya yukarıdan aşağı-aşağıdan yukarı tarayarak ya da merkezden dışa tarayarak değerlendirebilirsiniz. Çoğu kadına yukarıdan aşağı-aşağıdan yukarı tarama daha kolay gelir. Siz de deneyerek kendiniz hangi yöntemin daha kolay geldiğini bulabilirsiniz.

İlk olarak yatar pozisyonda elle muayene edin. Sırt üstü yatın ve sağ omzunuzun altına bir havlu yerleştirerek sağ elinizi başınızın altına koyun. Sonra da sol eliniz ile yukarıda anlatıldığı gibi göğsünüzü tarayın.  Aynı şekilde sol göğsünüzü de tarayın.

Sağ memenizin değerlendirmesini tamamladıktan sonra şimdi de aynı işlemleri sol memenizde gerçekleştirin.

Ayakta yaparken de sağ elinizi ensenize yerleştirin ve sol eliniz ile sağ göğsünüzü tarayın. Ayakta yapılan müdahale kit bulabilmek için en faydalı olan yöntemdir. Bu nedenle çok dikkatli olun bu taramayı yaparken. Ve bir kitle fark ettiğiniz anda doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.  Bu ihmal edilmemesi gereken ciddi bir hastalıktır. Bu nedenle müdahalelerinizi oldukça ciddi yapamaya özen gösterin.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir