Okullar açıldı. Beta enfeksiyonu’na Dikkat

Okulların açılması ile bu dönemde en sık sık görülen ve ihmal edildiğinde kritik sağlık meselelerine neden meydana gelen ‘Beta mikrobu’ hakkında bilgiler verelim

10 Eylül 2014 Çarşamba, 09:42

Özellikle okul dönemindeki çocuklar, uzunca ve sıcak bir yaz tatilinin sonrasında havaların soğumasıyla beraber daha çok hastalanıyor. Bu dönemde en sık sık görülen ve ihmal edildiğinde kritik sağlık meselelerine neden meydana gelen ‘Beta mikrobu’ konusunda merak edilenleri Hisar Intercontinental Hospital Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Birol Saral bilgisini verdi.

Sonbaharda hava sıcaklıkları azalırken hastalıklar da yükseliş gösteriyor. Bilhassa okul dönemindeki çocuklar, uzunca ve sıcak bir yaz tatilinin sonrasında havaların soğumasıyla beraber daha çok hastalanıyor. Bu dönemde en sık sık görülen ve ihmal edildiğinde kritik sağlık meselelerine neden meydana gelen ‘Beta mikrobu’ konusunda heyecan edilenlerle ilgili olarak Hisar Intercontinental Hospital Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Birol Saral, halk aralarında Beta Mikrobu denilen enfeksiyonun, bilhassa 4-5 yaşına doğru ağır ağır yükseliş gösterdiğini ve 5 ila 15 yaş aralarında doruk yaptığını ifade etti.

Uzm. Dr. Saral hastalıkla ilgili şu verileri verdi: Solunum yöntemiyle yayılan ve bir sürü bulaşıcı meydana gelen Beta enfeksiyonu; zamanında, çabuk ve uygun tedavi edilmezse yaşamsal neticeler doğurabilir. Enfeksiyon bir sürü bulaşıcı olduğu için okul dönemindeki çocuğun ailesinin yanında okul arkadaşlarını da negatif istikamette etkiler.

Enfeksiyon yaş dönemine yönelik çeşitli hastalıklara sebep olur. 6 aydan küçüklerde çoğunlukla hafif burun akıntısı ve düşük seviyede ateş ile beraber nezle yapar. Burun delikleri çevresinde soyulmalar da görülür. 6 ay ile 3 yaş arası olanlarda, düşük dereceli ateş, eklem ve adele ağrıları ve nezle belirtileri vardır. Saydam burun akıntısı sıcaklık, boyunda hafif ağrılı beze (lenf nodları), sinüzit, bazen de bunlara eşlik eden orta kulak irini görülebilir. 3 yaş ile 12 yaş aralarında ise, çoğunlukla çabuk bir biçimde bademcik irini (tonsillit), nezle (nazofarenjit) ve bazen de eşlik edebilen kızıl rahatsızlığı görülür. Çoğunlukla fazla yüksek ateş, istifra (istifra (istifra (kusma))) , boğaz ağrsıcaklık, baş ağrsıcaklık, terleme ve yorgunluk ile bazen de bu bulgulara eşlik eden karın ağrısıyla kendisini gösteren Kızıl’ın kuluçka aşaması 2-4 gündür. Rahatsızlık başladıktan 12 ile 48 saat ardından bir sürü bilindik meydana gelen döküntüleri belirir. Bademcik, dil, yutak ve damakta görülen döküntüleri, büyük , şiş, kırmızı ve irin doludur. Bazen kritik olaylarda difterideki benzeri bademciklerin üzeri kirli bir irin tabakasıyla kaplı olabilmektedir.

Beta mikrobu çoğunlukla ten ve solunum yolu enfeksiyonu yapmasına rağmen; zatürre, zatülcem, kemik iltihabı, menenjit, yumuşak doku irini ve apseye de neden olabilmektedir . Bebek ve çocukların soyulan egzamaları, bazen enfeksiyonlar bilhassa beta enfeksiyonu olup olmadığını anlamak için bir sürü güzel bir kaynaktır. Bu lezyonların üzerine binen enfeksiyon, yaygın kızarıklık, üstünde akıntı, kabuklanma, soyulma ve bölgesel beze irini yapabilir. Hastalığın tanısı doktorun kuşkusuyla beraber yaptırdığı testler sayesinde konulur. Neticeleri 45 dk içinde çıkan boğazdan edinilen salgının incelendiği bir testle ön teşhis konularak; tedavi zamanı anında başlatılabilir. İlk etapta yapılmış olan testin neticesi pozitifse anında penisilin tedavisine başlanır; fakat kesinlikle boğaz kültürü alınmalıdır. Neticenine yönelik uygun antibiyotik seçilir. Şayet rehabilitasyonu yapılmaz ya da gecikilirse erken ya da geç komplikasyonlara neden olabilmektedir. Erken komplikasyonları, Streptokok enfeksiyonunun yayılmasıdır. Çoğunlukla ilk haftada olur, bölgesel lenf nodlarının iltihaplanması, orta kulak irini , sinüzit, az görülen zatürre, septisemi (kana karışması), kemik irini ve toksik şok sendromu ile kendisini gösterebilir. Geç komplikasyonları, Akut romatizmal ateş ve böbrek iltihabıdır. Beta salgınından korunmak için okul, anaokulu benzeri toplu meydana gelen yerlerde, dönem dönem boğaz kültürü alınmalı, enfeksiyon tespit edilen çocuklar eve gönderilmeli, genel hijyen kurallarına dikkat edilmeli ve C Vitamini kullanımı artırılmalıdır.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir