Regl Öncesi Gerginlik Sendromu Nasıl Önlenir

09 Eylül 2014 Salı, 08:45

Regl öncesi gerginlik sendromu (tıp dilinde premenstruel sendrom), kadınlarda regl döneminden yaklaşık 1 hafta-10 gün önce ortaya çıkmaya başlayan ruhsal ve psikolojik bazı sıkıntıları ifade eder. Bu sıkıntılar regl döneminin bitmesiyle son bulur.

Bu sendrom regl olan her kadının yaşadığı bir durumdur. Kadınlar için önemli bir döenmdir ve hayat kalitesinde düşmelere neden olur. Vücudun bu şekilde bir tepki içerisine girmesi kadın için regl döneminin yaklaştığına ve hazırlıklı olmasına dair bir uyarı niteliğindedir. Sıkıntılı bir dönemdir. Hatta bazı araştırmalar ortaya koymuştur ki kadınlar bu dönemde daha fazla suç işlemişlerdir. Bu dönem regl çağındaki her kadında görüldüğü gibi çok nadir olarak bulu çağına girerken ya da menopoza girme döneminde de görülebilir.

Regl öncesi gerginlik sendromunun birçok nedeni vardır. Bunların arasında vitamin eksikliği, kan şekerinin düşük olması, vücutta çok sıvı birikimi olması ve en önemlisi psikolojik sebepler sayılabilir. Bu dönem kadınsal bir zorunluluk olmaktan öte bir rahatsızlıktır ve tedavi edilmesi yahut önlenmesi mümkündür. Regl öncesi gerginlik sendromunu önlemenin yolları vardır. Bu dönemi çok ağır geçiriyorsanız kesinlikle bir kadın hastalıkları uzmanına görünmelisiniz. Doktorunuz sizinle ciddi bir konuşma yapacak sizi bir takım testlerden geçirecek ve gerekiyorsa ilaç tedavisi uygulayacaktır. Bir kadının regl öncesi gerginlik sendromunu atlatması için en önemli şey psikolojik rahatlamadır. Ayrıca birtakım egzersizlerle bu dönemi biraz daha sıkıntısız atlatabilirsiniz.

Regl öncesi bazı gıdalardan uzak durmanız gerekir. Çünkü bazı gıdalar regl öncesi gerginlik sendromunu tetikleyen gıdalardır. Kafeinli gıdalar, alkollü içecekler, hazmı zorlaştıran asitli içecekler tüketilmemelidir. Ayrıca sigara da regl öncesi gerginlik sendromunu artıran önemli bir etkendir. Ve bu dönemde azaltılmalıdır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir