Sağlıkda eğitime ilgi her geçen gün artıyor

Üniversite tercih süresinin bitmesinin sonrasında neticelerin açıklanmasıyla en fazla doluluk oranının yaşandığı alan olan sağlık ve branşlarına istek her geçtiğimiz gün çoğalıyor .

03 Eylül 2014 Çarşamba, 17:22

Üniversite tercih süresinin bitmesinin sonrasında neticelerin açıklanmasıyla en fazla doluluk oranının yaşandığı alan olan sağlık ve branşlarına istek her geçtiğimiz gün çoğalıyor .

Üniversite tercihlerinde adaylar tarafından en fazla tercih edilen bölümlerin başında gelen sağlık branşları, geniş iş imkanları sunuyor. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Beslenme ve Diyetetik, Çocuk Sağlığı ve Gelişimi, Sosyal Hizmetler bölümlerinin yer aldığı Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Anestezi, Ameliyathane Hizmetleri, Acil yardım, Çocuk Gelişimi programlarının bulunduğu Sağlık Meslek Yüksekokulu ile öğrencilere sağlık alanında geniş eğitim olanakları sağlamaya hazırlanan İstanbul Esenyurt Üniversitesi ek yerleştirme döneminde de öğrencileri bekliyor.

Yaşam süresinin uzaması ve kalitesinin artması için sağlık sektörünün önemli olduğunu vurgulayan İstanbul Esenyurt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilsen Sirmen, “Sağlık sektörü, yaşam süresinin uzaması, kalitesinin arttırılması ve devamı için apayrı bir branş teşkil ediyor. O nedenle de bütün sağlık bilimleri mensupları engellilere, hastalara, sağlıklılara, kaza geçirmiş veya hasta olmuş olanlara yardım etmek için bir çaba harcıyorlar. Nüfusumuzun artması da bu sektörün ihtiyacını arttırıyor. İstanbul Esenyurt Üniversitesi olarak dünya çapında sağlık elemanları yetiştirmeyi hedeflediğimizden bölümlerimize talep oluyor. Son derece tecrübeli ve yetenekli hocalarımızla eğitim veriliyor” dedi.

“ÖĞRENCİLER DONANIMLI BİR ŞEKİLDE MEZUN OLUYOR”
İstanbul Esenyurt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden mezun olacak öğrencilerin mesleki açıdan gerekli donanıma sahip bir şekilde mezun olacağını belirten Prof. Dr. Bilsen Sirmen, “Öğrenciler ilk günden itibaren anatomi, fizyoloji, fizik gibi temel dersleri ve laboratuvar eğitimini almaya başlıyorlar. Anatomi sağlık bilimlerinde temeldir ve bu dersin laboratuvarı çok donanımlı bir şekilde veriliyor. Sağlıkta temel bilgilerin pekişmesi için profesörler ile öğrencilere eğitimler veriliyor. Bu nedenle yetişen öğrenciler çok donanımlı olarak yetişiyorlar” ifadelerini kullandı.

HASTANE ORTAMINDA SAĞLIK EĞİTİMİ
Öğrencilerin derslerde öğrendikleri bilgileri uygulamaları açısından hastanelerde bu fırsatı sunduklarını vurgulayan Sirmen, “Öğrencilerimizin pratik uygulamalarını gerçekleştirebilmeleri açısından hastanelerimiz hazır. Öğrencilerimiz ilk senenin ikinci yarıyılında hastalarla iç içeydiler. Klinik uygulamalarını, ders uygulamalarını Esencan Hastanesi’nde yaptılar. Bütün pratik uygulamalarını orada yaptılar. Bu sene Esenyurt’ da bulunan diğer devlet hastanesi ile ya da Esencan Hastanesi ile ortaklaşa klinik uygulamalarımız devam edecek. Bu yüzden çok avantajlıyız. Şimdi öğrencilerimiz yaz stajlarını da yapıp döndüler. Birer mezun gibi kendilerine güvenleri artmış. İkinci yıllarını da tamamladıktan sonra kalifiye sağlık mensupları ve teknikerleri olarak mezun olacaklar” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir