Sağlıklı Beslen Baş ağrısına meydan oku

Sağlıklı beslenip baş ağrısına engel olmanın en başındakarbonhidrat, protein ve yağlar ile beslenmek gerekiyor.

01 Eylül 2014 Pazartesi, 07:00

Baş ağrısı çok sık şikâyet edilen bir problemdir. Yalnızca bizim ülkemizdeki nöroloji şikâyetlerinin % 90’ ı baş ağrısı kaynaklıdır.

Baş ağrısı tedavisi için birçok kez araştırma yapılmış ve yapılmaya devam edilmektedir. Özellikle migren tarzı ağrılarda vücudun enerji üreten metabolizması ve bu metabolizmada oldukça önemli bir rol oynayan mitokondiriyal fonksiyonun bozulmuş olduğu görülüyor. Ve yapılan araştırmalara göre mitokondiriyal aktiviteyi destekleyecek tarzda beslenme takviyesi ve programı ile baş ağrısının tedavi edilebileceği görülmüştür. Aynı zamanda özellikle B 2 vitaminin bulunduğu yiyecek türleri de baş ağrısına oldukça iyi gelen besinler grubunda yer alıyor. Üstelik B 2 migreni yaklaşık olarak % 50 oranında azaltıyor.

                Sağlıklı beslenip baş ağrısına engel olmanın en başındakarbonhidrat, protein ve yağlar ile beslenmek gerekiyor.  Karbonhidrat, protein ve yağlar riboflavin denilen bir enerji sisteminin düzenleyicisidir. Riboflavin, baş ağrısının geçmesi için gerekli olan beslenme düzenidir. Riboflaminin günlük gereksinimi 1 – 15 mg arasındadır. Bu vitamin suda eriyen bir vitamin olduğundan pişirilen yemeklerin sularının atılması oldukça ciddi bir kayıp olur. Aynı zamanda ısıya ve beklemeye karşı da oldukça hassas bir vitamin olduğu için yemekleri bekletme ve ısıtma süresi konusunda dikkatli olmanız gerekir.

Bu vitaminin en çok bulunduğu besinler ise yoğurt suyu, karaciğer, et, süt, süt ürünleri, yumurta, balık ve özellikle yeşil yapraklı sebze ve tahıllardır.

Aynı zamanda magnezyum da baş ağrısı için yararlı olan ve vücut için gerekli olan bir düzenleyicidir. Magnezyum vücutta hem kas sisteminin hem sinir sisteminin hem de enerji metabolizmasının çalışması için gereklidir.  Magnezyum en fazla kuru baklagiller, yağlı tohumlar, tam tahıllar, muz ve yine yeşil yapraklı sebzelerde bolca bulunur.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir