Sigara içme yaşı 14’e düştü

Sigaranın içki ve eroinden 8 kat daha çok bağımlılık yaptığını vurgulayan profesyoneller, genetik yatkınlıktan nedenle aileleri uyarıyor.

08 Ocak 2015 Perşembe, 23:28

Sigaranın içki ve eroinden 8 kat daha çok bağımlılık yaptığını vurgulayan profesyoneller, genetik yatkınlıktan nedenle aileleri uyarıyor. Sigara bağımlılığına karşın açtığı savaşı sürdüren Okmeydanı Öğrenim ve Denetim Hastanesi hekimleri, sigara bağımlılığına karşın aileleri uyarıyor. Geçtiğimiz seneyi sigara ile mücadeleyle geçiren hastanedeki uzman hekimler, bilhassa okullarda sigara ve bağımlılıkla alakalı ders ve hizmet içi eğitimlerin verilebileceğini belirtti.

 

Günde yüzlerce sigara bağımlısına tedavi uygulayan Okmeydanı Öğrenim ve Denetim Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Begüm Koçar, tek bağımlının 8 ila 12 hafta içinde sigarayı bırakabileceğini belirtti. Koçar, “Bizim ‘bağımlılık düzeyi’ testimiz var. İştirak Eden hastalarımızın bağımlılık seviyelerini saptama ediyoruz. Bununla Birlikte onların talep seviyelerine bakıp ilaçlarını ve tutum terapilerini düzenliyoruz.

 

Hem tutum terapisi hem tek de ilaç rehabilitasyonu ile birlikte ele alıyoruz hastalarımızı. Esasen buraya iştirak eden hastalarımızın çoğu kasten iştirak eden hastalarımız, o sebeple daha pratik muvaffakiyet ele geçirme fırsatımız oldu. Bağımlılık hali kişiden kişiye değişiyor bu aşama fakat 8 ila 12 hafta içinde biz tedavi uyguluyoruz. Hastalarımızı tek çok kez izliyoruz. Artı hastamızı 1 yıl süresince takibe alıyoruz bırakmıyoruz. Bıraksa dahi neticede yine sigaraya başlangıç seviyelerini ölçüyoruz o sebeple 1 yıl süresince izliyoruz ” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir