Televizyonun çocuğa olumsuz etkileri

13 Haziran 2014 Cuma, 14:37

1. Yapılmış Durumda Olan araştırmalara yönelik fazla derecede tv izliyen çocuklarda obezite bulguları görülmüştür. Bunun sebebi de çocukların tv karşısında uzunca zaman hareketsiz kalarak daha az enerji harcaması ve yedikleri kalorili yiyecekleri yakamamasıdır. Buna Bağlı Olarak çocukları bilhassa minik yaşlardan bu yana televizyona alıştırmamak gerekir.
2. Kuvvet , korku, cinsellik benzeri temalar içerir yayınlar da çocuğun psikolojisi tarafından pozitif sonuçlar doğurmaz. Üstelik bu yayınların tesiri altında kalıp ileriki senelerde bunun neticelerini hayatını sürdüren çocuklar dahi vardır.
3. Tekrardan tv karşısında beslenen çocukların normalden fazla yedikleri görülmüştür. Bu da onların sıhhatsiz beslenmelerine sebep olan bir etkendir.
4. Öbür taraftan minik çocuklarda artık hakikat ve düş hissiyatları birbirine karışabilir. Televizyonda izlediği bir şeyi gerçekmiş olarak algılayabilir. Bu da onun davranışlarını negatif etkileyebilir. Düş ürünü durumda olan o kahramanlar benzeri olmaya çalışabilir.
5. Pekçok ebeveyn çocuğundan kurtulma karayolu olarak televizyonu görebilmektedir. Çocuğuyla baş edemeyen ebeveynler kurtuluşu onları tv karşısına oturtmakta bulabilmektedirler.
6. Fazla tv izlemek çocuklarda asosyal davranışlara da sebep olabilir . Vaktinin çoğunu tv en başında geçiren çocuk öbür insanlarla olması gerektiği kadar kontakt kurmaz ve etkileşimde bulunmaz. Bu da onun kontakt ve toplumsal becerilerini köreltir. Üstelik ileriki aşamalarda içerisine kapanık hayatını sürdüren bir çocuk dahi olabilmektedir .
7. Bununla Birlikte tv aile içerisinde bulunan iletişimin zayıflamasına sebep olan bir araçtır. Devamlı tv izliyen ailelerde hasbihal olmaz, kimse birbiriyle konuşmaz. İletişim azalır. Bu da ilerde aile içinde bir takım problemlerin oluşmasına sebep olabilir .
8. Tv başlında uzunca süreler geçirmek çocuğu ruhsal ve davranışsal bakımdan de etkiler. Bilhassa anne ve babanın muayenesinin meydana gelmediği ortamlarda çocuklar televizyonda her çeşitli görüntüyle muhatap olabilmektedirler. Bunlardan biri de kuvvet içerir görüntülerdir. Devamlı bu tür yayınları takip eden bir çocuk kalınlaştıkça bu tutumları kendisine misal alabilir ve bir takım agresif davranışlarda olabilir . Nitekim meydana gelen bir takım hakikat vakalar bunu doğrulamaktadır. Kendisini bir şerit kahramanının mahaline koyan çocuk havada uçabileceğini düşünerek kendini pencereden aşağıya bırakabilmektedir. Öbür taraftan televizyonda gördüğü bir dövüş sahnesini arkadaşının üstünde deneyebilmektedir. Anne ve babalar bu konuyla alakalı çok temkinli olmalıdır. Bebeklerinin tv seyretmesini kontrol altına almalı ve üstelik bir takım kanallara ve yayınlara ebeveyn kilidi vurabilmelidirler.
9. Esasında ebeveynler çocuğunun uzunca süreler tv seyretmesine müsaade vererek onlara kötülük yapmaktadırlar. Minik bir çocuk için televizyondan ziyade dostlarıyla zaman geçirmeye, oynamaya, etrafını keşfetmeye, sizin ilginize gereksinimi vardır. Davranış etmeye hoplayıp, zıplamaya gereksinimi vardır. Tv bu tür şeylere mani olabilir ve çocuğun gelişmesini negatif etkiler. Onun bir takım becerilerini köreltir.
10. Çocuklarda görülen bu obezite problemi ileriki yaş grubundaki onlarda kalp meselelerine yol açabilmektedir. Hareketsiz bir hayat sıhhatsiz bir kalp için ideal bir ortamdır. Bununla Birlikte bu çocuklarda bedendeki yağlanma oranı daha çok olmuştur. Çocukları bununla birlikte itinalı olarak spor yapmaları ile ilgili minik yaşlardan bu yana alıştırmak gerekir.
1bir. Televizyonlarda yayınlanan yayınların belki de çoğu çocuklar için uyumlu olmayan içerikler sunmaktadır. Bu zarar veren detaylı yayınlar çocuğun his ve düşüncelerini negatif etkileyebilir. Bilhassa tv dizilerindeki uydurma , entrika, aldatma fotoğrafları çocuğun o küçücük zihninde doğruymuş benzeri algılanabilir. Çocuğun bunun benzeri bir kültür içinde yetişmesine sebep olabilir .

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir