Tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler !

Memorial Ankara Hastanesi Tüp Bebek Merkezi başkanı Prof. Dr. Aygül Demirol, tüp bebek tedavisinin çiftlere özel planlanması gerektiğini ifade ederek çağdaş tedavi yaklaşımları ile ilgili bilgi verdi.

09 Eylül 2014 Salı, 08:25

Bebek sahibi olmak isteyen eşlerin en mühim meselelerinin başında tüp bebek tedavi yollarından hangisinin uygulanması gerektiğine hüküm verememeleri gelmektedir. Tam donanımlı bir merkezde doğru seçenekler uygulanmadan gerçekleştirilen denemeler çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlanmadır. Memorial Ankara Hastanesi Tüp Bebek Merkezi başkanı Prof. Dr. Aygül Demirol, tüp bebek tedavisinin çiftlere özel planlanması gerektiğini ifade ederek çağdaş tedavi yaklaşımları ile ilgili bilgi verdi.

 

Detaylı bir inceleme yapılmalı

 

Gebeliğe giden yolda spontane kolaylıkla sonuca erişilemiyor ise tüp bebek-mikroenjeksiyon teknolojileri, annenin yumurtası ve babanın spermini laboratuvar ortamında sıhhatli ve kontrollü biçimde birleştirerek çiftlere yardımcı olmaktadır. Tüp bebek ve kısırlık rehabilitasyonunda en mühim öğe, eşlerin doğru değerlendirilmesi ve sonrasında nedene karşı tedavi seçeneklerinin doğru bir biçimde sunulmasıdır. Çiftlere yeteri civarı süre ayrılarak bütün sualleri cevaplanmalı ve tedavi yolu bireyselleştirilerek aileye özel olarak uygulanmalıdır.

 

Tüp bebek tedavisinde nerede yapılacağı çok önemli

 

Tüp bebek hizmetinin tam donanımlı bir hastanede sunulması, çiftlere pek çok bakımdan avantaj sağlamaktadır. Bu avantajların başında hastaların, hastanenin bütün alt yapı olanaklarından faydalanabilmesi gelmektedir. Tüp bebek uygulamasının tam donanımlı bir hastane ortamında gerçekleştirilmesi, rehabilitasyonun kalitesini ve başarısını artırmaktadır. Bunun yanında hastanedeki bütün bölümlerle işbirliği şeklinde çalışılması daha başarılı neticeler alınmasına büyük katkı sağlamaktadır.

 

Tekrarlayan başarısızlıkların sebebi iyi araştırılmalı

 

Tekrarlayan tüp bebek tedavisi başarısızlıklarında öncelikle bu neticelerin hangi faktörlere bağlı olabileceği ayrıntılı güzel bir biçimde araştırılmalıdır. Sonrasında bu aşama çifte en doğru biçimde aktarılmalı ve yeni bir tedavi planı çizilmelidir.

 

İlaçsız tüp bebek yolu (IVM): IVM, tüp bebek teknolojilerinde çığır açan mühim ve yeni bir yoldur. Tıbbi olarak kanıt edilmiş, emin bu yöntem yardımıyla dünyada şuan anda doğan 1000 üstünde bebek vardır. Bu bebeklerde rastgele bir sağlık problemi ve genetik bir meseleye de rastlanmamıştır. IVM, dünyada az sayıda saygın merkezde uygulanmaktadır. Üst seviye bir teknoloji, profesyonellik, yoğun mücadele ve sabır gerektirdiği amaçlı bütün merkezlerde artık yoğun uygulamaya geçmemiştir. Tanım olarak; rastgele bir yumurtlama tedavisi amaçlı yapılan enjeksiyonlar verilmeksizin, yumurtalıklardan küçük başka bir deyişle olgunlaşmamış yumurtaların alınıp laboratuvar şartlarında olgunlaştırılması, (bu dönem 24-48 saat almaktadır) olgunlaşan yumurtalara mikroenjeksiyon yolu ile spermin enjekte edilmesi neticesi, embriyoların elde edilerek transferi manasına gelmektedir.

 

IVM tekniği ile ele geçirilen embriyolar, aynen normal tüp bebek tekniklerinde meydana geldiği benzeri, genetik teşhis başka bir deyişle PGD ile analiz edilebilmekte, ileri aşama transfer başka bir deyişle blastosist transferi yapılabilmektedir. Bununla Birlikte tedaviden yükselen embriyolar daha ardından kullanılmak üzere saklanabilmekte başka bir deyişle dondurulabilmektedir.

 

Ko-Kültür yöntemi: Ko-kültür, embriyo gelişmesini savunan ek bir besi ortamıdır. Bu yolda , yumurta ve spermin döllenmesinden embriyonun gelişimine ve anne rahmine yerleştirilmesine civarı embriyo, laboratuvarda özel sıvılar içinde geliştirilmektedir. Bu sıvılar anne rahmi ve tüplerdeki sıvıları taklit eden niteliktedirler. Ko-kültür vasatı ek bir besi ortamı olarak embriyonun gelişimine salgıladığı büyüme etmenleri ile katkıda yer almaktadır . Böylelikle daha kalifiye embriyolar elde edilerek hamilelik şansı yükseltilmektedir.

 

Gebelik aşısı: Anne rahminin gebeliği onay edecek biçimde bağışıklık sistemi ile hazırlandığı yoldur. Anne adayından edinilen kandan “lenfosit” olarak bilinen kan hücreleri ayrıştırılmaktadır. Bu hücreler özel kültür sıvılarında CRH hormonunun takviyesi ile özel işlemlere elbet tutulmaktadır. Elde edilen sıvı, embriyo rahme yerleştirilmeden 1-2 gün öncelikle ya da bir takım olaylarda benzer gün rahim içerisine verilmektedir. Bu yöntem ile rahim içi bağışıklık sistemi üzerinden embriyoyu daha pratik onay eder hale gelmektedir ve böylelikle embriyo daha pratik hamilelik oluşturacak biçimde tutunmaktadır.

 

Embriyoya genetik analiz yapılması: Bu yolda, embriyolar rahme yerleştirilmeden öncelikle genetik açıdan değerlendirilmektedir. Böylelikle sıhhatli embriyolar seçilerek transfere götürülmektedir. Genetik analiz her vaka amaçlı uyumlu ve gereken değildir. Bu sebeple çiftlere güzel bir bilgilendirme ile sunulmalıdır.

 

ERA testi: Rahim içinin embriyoyu onay etme potansiyelinin saptanarak rehabilitasyonun planlanmasıdır.

 

Embriyo gelişiminin takip edilerek transfer amaçlı ideal embriyonun seçilmesi yöntemi: Embriyonun gelişimi video kayıt sistemi ile birçok kez izlenerek, ayrılma hızı ve hücre yapısına göre değerlendirilir ve hamilelik şansı maksimum embriyo seçilir. Bu sistem embriyonun genetiği ile ilgili da bilgi verdiği amaçlı çok mühimdir. Değerlendirmeyi yapan ekibin bu konuyla alakalı eğitimli ve deneyimli olması gerekiyor.

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir