Yeni teknolojik hastalığımız FOMO’ya nedir ?

Türkiye’de FOMO’yu ebeveynlerin Z kuşağını tanımlarken kullandığı detaylardan biliyoruz

04 Eylül 2014 Perşembe, 12:11

Sabah uyandığınızda yüzünüzü yıkamadan öncesinde yapmam gerekenler var! Telefonumu elime alıp öncesinde iletileri, ardından da sosyal medya ve mail hesaplarımı kontrol ediyorum. Twitter’dan beni izleyen, bana mesaj gönderen olmuş mu? Facebook’ta dün paylaştığım fotoğrafa ben uyurken yorum gelmiş mi?

 

Türkiye’de FOMO’yu ebeveynlerin Z kuşağını tanımlarken kullandığı detaylardan biliyoruz:  ” tüm gün elinde telefon, bip bip bip… Ne anlıyosa…” Uzmanların ayrıntılı izahları da bu tanıma paralel. Akıllı telefonların web erişimini cebimize taşıması ve sosyal medya uygulamalarının yarattığı bağımlılık neticesi bireylerde FOMO ortaya çıkıyor. Bilhassa sosyal medyada etkin genç bireylerde ortaya çıkan bu sosyal endişe hali, gündemden ve sosyal etraftaki olaylardan hiçbirini kaçırmamak ve gündeme dahil olmak üzere olmak üzerine heyeti.

 

Uzmanlar FOMO’nun bireyin hayatındaki tatminsizlikten kaynaklandığını söylüyor. Kişiler, iş hayatı, özel hayat ya da sosyal etraftaki tatminsizliklerini sanal dünyada yarattıkları karakter üzerinden gidererek bu hislerini bastırıyor. Bireyin etrafından ve gündemden devamlı haberdar olması kulağa harika gelse de JWT’nin 2011’deki araştırmasına yönelik bu bağımlılık zamanla sendroma dönüşmekte ve kişide kıskançlık, mutsuzluk, kararsızlık, paranoya benzeri durumlar ortaya çıkarmakta.

 

Gelişmeleri kaçırma korkusu (FOMO) ne türlü anlaşılır?

 

Bu suallerin yanıtları genellikle pozitif ise netice FOMO belirtisini işaret ediyor:

 

Fırsat bulduğunuz her minik aralarda Facebook, Twitter, Instagram benzeri sosyal ağlara bakıyor musunuz?

 

Evdeyken aileniz ile geçirdiğiniz süre gittikçe azalıyor ve sosyal medyaya ayırdığınız süre çoğalıyor mu?

İnternet erişiminizin olmadığı vakitlerde sosyal basından uzak kalmak sizde sinir/stres, bunalım, rahatsızlık yaratıyor mu?

 

Sosyal medyada süre geçirirken ve sosyal medya üzerinden kontakt kurarken kendinizi sevinçli hissediyor musunuz?

 

Sorulara yanıtınız genellikle evetse, kendinizi gözlemleyip akıllı telefonlarınızı ek olarak kontrollü kullanmanızı ya da bir uzmana danışmanızı öneri ederim.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir